Drewniane stopnice

wooden-stairs-33-staircase-designs-enriching-modern-interiors-with-stylish-details

Z racji tego, że cechą drewna jest mocne chłonięcie wilgoci. Dlatego też tam gdzie będą mocowane stopnie nasz beton musi być należycie dobrze wysezonowany. Dlatego też, drewno powinno leżeć kilka dni w ogrzewanym pomieszczeniu zanim zaczniemy je mocować. Aktualnie drewno montujemy przytwierdzając je kołkami do betonu. Natomiast dziury powstałe po kołkach zaślepia się od góry, stosując odpowiednio dopasowane elementy tego samego gatunku drewna, bądź też chowa się główki wkrętów pod balustradą.

Jak połączyć stopnice z podstopnicami?

Gdy podstopnice są wykonane z drewna, najprościej je połączyć poprzez połączenie na pióro i wypust, bądź też wsuwając je w rowki uprzednio wyfrezowane w stopniu.

Wykańczanie drewna

Aby wykończyć drewno, najlepiej do tego będzie nam służyć twardy lakier dobrany pod wybrany gatunek drewna. Równie przydatne jest specjalne olejowanie okładziny naszych schodów. Sprawdza się to idealnie na drewnie twardym z naszych krajowych gatunków. Kiedy powierzchnia jest wykończona olejem, wówczas nie widać na niej żadnych rys od drobin piasku z butów. Ponadto bardzo łatwo możemy uzupełnić wytartą już powierzchnię. Gdy stosujemy okładziny z drewien miękkich, najlepszą ochroną jest lakier.